Historie kopané

Začátky tělocvičné jednoty Sokol

1.1.1919 byl založen několika nadšenci tělocvičný kroužek, jehož členové chodili cvičit do vedlejší obce Poruby, ve které již byla ustanovena tělocvičná jednota Sokol Poruba.
Prvními cvičenci Vřesiny byli tito bratři : Jindřich Teslík, Adolf Bártek, Adolf Mrázek, Jindřich Kudela, Moric Martiník, Hubert Martiník, Jaroslav Bárta, Vilém Bárta, Vilém Vůjtek, Bruno Rozsypal a Eman Hurník.

20.5.1919 byla ve Vřesině založena odbočka jednoty Sokol, jejíž mateřskou jednotou se stala jednota porubská. V době založení měla jednota 44 členů.
Předsedou byl zvolen bratr Teslík Jindřich a náčelníkem bratr Mrázek Adolf ze Dvora.
Pro cvičení byl získán sál v hostinci č. 11 na Malé Straně.

Historie oddílu kopané Vřesina

Obliba tohoto sportu se přenesla i do naší vesnice. Mladí nadšenci pro kopanou si zakoupili z vlastních prostředků nejnutnější výstroj a v roce 1950 ustavili oddíl kopané jako součást tělovýchovné jednoty Sokol.
Místní národní výbor předal tělovýchovné jednotě do užívání louku „U Opusty“ o výměře 1,3 ha za účelem vybudování hřiště. Na hřišti byly postaveny branky a dřevěné šatny.
Největší zásluhu na ustanovení oddílu kopané měl dlouholetý zaměstnanec národního výboru p. Bártek Antonín, který byl po dlouhou dobu duší fotbalu v obci. První zápas byl sehrán se Sokolem Bravantice 1. května 1950 na hřišti v Bravanticích.

„A“ mužstvo zvítězilo 5 : 1a „B“ mužstvo 6 : 2.
Družstvo mužů bylo v sezóně 1951 přihlášeno do řádné soutěže – „Okresní soutěž Bílovec“.

První výbor oddílu kopané:
předseda: Blahut Emil
jednatel: Bártek Antonín
hospodář: Mazur Michal
pokladník: Jaskula Slávek
členové: Výtisk František a Kudela Milan

V roce 1952 vyhrál oddíl Okresní soutěž a postoupil do Okresního přeboru.
V roce 1953 se stal vedoucím mužstva p. Martiník Čeněk, pod jehož vedením zaznamenal oddíl největší úspěchy.
V roce 1955 vyhrál oddíl Okresní přebor a postoupil od jara 1956 do Krajské soutěže.

Po dobu jednoho a půl roku trénoval naše družstvo bývalý československý reprezentant a hráč pražské Slavie p.Václav Horák.
Po dvou letech družstvo z krajské soutěže sestoupilo. V roce 1960 byly provedeny územní změny a náš oddíl by zařazen do II. třídy okresu Nový Jičín. 8.12.1964 bylo vyhověno naší žádosti a oddíl byl přeřazen do okresu Ostrava.
Výše uvedené údaje byly čerpány ze sokolské kroniky, která byla vedena od založení jednoty do roku 1964.

V roce 1980 postoupilo mužstvo mužů z městského přeboru do 1.B.třídy.Hlavními tahouny tohoto týmu tehdá byli Jan a Milan Prášek,Josef a Bohuš Rezek,Láďa Novák,Jan Nevrlý,Zbyněk Filip,Luboš Švrlanský,Zdeněk Livar,Jarek Klásek,Jeroným Juchelka,Rudolf Krayzel,Tonda a Petr Hruzík,Luděk Návrat,Vlastik Zuber a další pod vedením trenéra Jiřího Seibrta.Tým pak pod vedením trenérů Heřmana Karstena,Ládi Zetochy,Pavla Kvíčaly,Martina Beňuše,Josefa Nedabýlka,Ládi Nováka a dalších hrál v popředí tabulky 1.B.třídy a několik let také v 1.A.třídě kde skončil i na pěkném 4 místě.To byl trenérem Láďa Zetocha a v týmu hráli zkušení hráči Standa Stuchlík,Tomáš Hujík a Jiří Cekl.Ale úspěch nemělo jen A mužstvo,také dorost zaznamenal velké výsledky.Tím největším byla účast v krajském přeboru dorostu v roce 1997 pod vedením trenéra Zbyňka Filipa.Odchovanci tohoto dorostu pak dlouhou dobu tvořili kostru A týmu mužů.Černý,Dolba,Gazur,Osladil,Pernica,Král,Špaček,Mareth,Ulrich,Zetocha a další hrávali A třídu a i když spadli postoupili zase zpět.

V roce 2004 začla obec Vřesina budovat nový sportovní areál,který nám až dosud mohou všichni závidět.Na podzim 2005 jsme již hráli na novém travnatém hřišti s umělým zavlažováním.Skončilo tak tahání hadic po hřišti a hlavně skákání balónu.Hřiště bylo jako pro ligu.Jen tým procházel generační výměnou.V roce 2007 tým spadl s 1.A. třídy do 1.B. a v roce 2009 dokonce do městského přeboru kde byl naposledy před dlouhými 29 lety.V této situaci přišel k týmu syn bývalého trenéra Heřmana Karstena Radim.Situace v týmu byla nelehká.Žádní zkušení fotbalisté s vyjímkou Petra Dolby.Jinak samí mladíci.Přesto se tým dokázal dát dohromady a v současné době vede tabulku Městského přeboru.Tým nyní hraje pod vedením Radima Karstena a Josefa Vincenciho v tomto složení Sokolík,Sikora,Mroček,Mika,Pernica,Ant.Hruzík,Adam Hruzík,Janíček,Hloušek,Dolba,Horák,Gajdečka,Řehák,Tomáš Hruzík,Kalmus,a Jakš.

Naši dorostenci hrají krajskou soutěž a stejnou soutěž hrají i naše týmy starších a mladších žáků.Dorost postoupil v roce 2005 když vyhrál městský přebor dorostu pod vedením Milana Sokolíka a Josefa Vincenciho.Od té doby hraje v krajské soutěži a v roce 2009 skončil na 2 místě.Byl nám nabídnut postup do krajského přeboru,ale to jsme odmítli pro velkou finanční zátěž při cestování na zápasy.

Sokol Vřesina má nyní přes 100 aktivních hráčů.Za Vřesinu hrají benjamínci městský-přebor,mladší žáci-krajskou soutěž,starší žáci-krajskou soutěž,dorost-krajskou soutěž,muži A-městský přebor,muži B-městskou soutěž a stará garda.V ročníku 2010/2011 se A tým mužů vrátil do 1.B.třídy když suveréně prošel městským přeborem.Navíc B tým mužů postoupil do městského přeboru a to poprvé v historii našeho fotbalu.A tým v ročníku 2011/2012 skončil v 1.B.třídě na 5 místě a béčko v MěP na 8 místě.Dorost zachránil krajskou soutěž a také žáci zůstali v kraji i když skončili poslední,ale nikdo nechtěl z finančních důvodů postoupit a tak nikdo nepadal.Přípravka Vřesiny skončila na 3 místě a členská základna se rozšířila na 140 členů.

FC Vřesina 2013

Fotbal ve Vřesině se dočkal nového názvu.Nyní už FC VŘESINA.Změny nastaly v celé republice a to hlavně vznikem FAČR.Všechny oddíly musely vstoupit do této organizace,bez přihlášení už nikdo nesmí hrát soutěže.Vznikly také nové stanovy a také nový název.Fotbal se však hraje stále u nás a dostavily se i úspěchy.FC Vřesina muži letos vyhráli okresní pohár a ve finále krajského poháru porazili Bohumín hrající krajský přebor 3:1.Postup do předkola poháru České pošty a výhra nad divizními Petrovicemi 2:1 už byl senzací v celé republice.Cestu Vřesině zastavila až druholigová Karviná.Muži A skončili v 1.B.třídě na 4 místě.Béčko v MěP na 12 místě.Dorost postoupil do krajského přeboru a žáci stále válčí v krajské soutěži.Přípravka ve své soutěži zvítězila a obdržela za to pohár.Nyní hraje A skupinu a je bez porážky v čele.Byl založen tým mladší přípravky a také mladší dorost což je v KP povinností.Členská základna se rozrostla na 165 členů.